معرفی کتاب زندگی در مرگ

کتاب زندگی در مرگ سو بلک

 

پس چرا وقتی کسی میمیرد غافلگیر میشویم؟ هر سال بیش از پنجاه و پنج میلیون نفرمان در سراسر جهان میمیریم – دو نفر در ثانیه – و این تنها اتفاق زندگی است که کاملا مطمئن هستیم برای تک تک مان رخ خواهد داد…

زندگی در مرگ اثر سو بلک، نوشته یک انسان شناس قانونی است. بیشتر ما عنوان “پزشک قانونی” رو شنیدیم. پزشکان قانونی یا اگه درست برداشت کرده باشم، آسیب شناس قانونی، مسئولیت پیدا کردن دلایل و چگونگی مرگ رو بر عهده داره. اما یک انسان شناس قانونی بر شناسایی هویت انسان از بقایای کالبدی پس از مرگ متمرکز هست. بنابراین شاید کار سو بلک، نویسنده کتاب ماجراجویانه تر از یک پزشک قانونی باشه.

بیشتر بخوانید
معرفی کتاب باشگاه پنج صبحی ها + پادکست

باشگاه پنج صبحی ها رابین شارما

 

کتاب باشگاه پنج صبحی ها نوشته رابین شارما نویسنده شناخته شده حوزه تعالی فردی، از نظر من یک کتاب متفاوت با سایر کتب انگیزشی محسوب میشه. دلیلش هم اینه که شارما، حول محور یک داستان نسبتاً خوب، مطالب مهمی رو میگه که میتونه مخاطب رو برای همراه شدن متقاعد کنه. داستان کتاب از یک سمینار شروع میشه که حرف اصلیش اینه: جهان به قهرمانهای بیشتری نیاز داره و لازم نیست برای بوجود اومدن این قهرمانهای تاثیرگذار تاریخ صبر کنیم. میتونیم یکی از اونها باشیم!

این شاید برای شروع بیش از اندازه آرمان گرا باشه و به نظر بیاد با یکی دیگه از کتابهای انگیزشی طرف هستیم که مدام تاکید میکنن به رویاهاتون فکر کنید و کائنات براتون موفقیت رو به ارمغان میارن! ولی من باور دارم حرفهایی که شارما طی داستان کتاب باشگاه پنج صبحی ها میزنه، بسیار عقلایی، عملگرایانه و واقع بینانه هستند. حتی بخشی از کتاب به بحث علمی مربوط به مغز میپردازه که با تحقیقاتی که در این زمینه داشتم همخونی داره.

بیشتر بخوانید
معرفی کتاب هوش مثبت

هوش مثبت کتابیه که اگر باورش کنید بهتون کمک میکنه حال بهتری داشته باشید. چه در زندگی شخصی و چه در حرفه‏ ای که دارید. این کتاب هم از منظر علمی و هم از زاویه روانشناختی به خواننده کمک میکنه که ذهن خودش رو بیشتر بشناسه و در نتیجه این شناخت بتونه بهتر مدیریتش کنه. نتیجه ذهنی که بهتر مدیریت میشه، تصمیمات بهتر و پیرو اون رضایت بیشتره. مفاهیمی که در این کتاب آورده شده، نثر روانی از آخرین نتایج پژوهش های علمی و روانشناختیه و پایه محکمی از نظر علمی داره. از نظر عملی بودن هم با نگاهی به بازخوردهای خوانندگان کتاب در آمازون به این نتیجه میرسید که برای افراد زیادی موثر بوده.

بیشتر بخوانید
معرفی کتاب عادتهای اتمی

کتاب عادتهای اتمی از اون دسته کتابهاییه که برای افزایش کارایی بهش نیاز خواهید داشت. خلاصه حرف این کتاب اینه که راهکارهای واقعی و عملی رو برای بدست آوردن عادتهای خوب و از دست دادن عادتهای بد ارائه میکنه. آقای جیمز کلیر نویسنده این کتاب پرفروش آمازون، تجربه های شخصی خودش در راه بهبود عادتهای فردی رو ترکیب کرده با مطالعات علمیش در حوزه عادتها و نتیجه اون رو در این کتاب آورده.

بیشتر بخوانید
وقت مطالعه ندارم!

از وقتی به قدرت مطالعه و تاثیر آن در تعالی فردی ایمان آوردهام، سعی کردهام دیگران را نیز تشویق به مطالعه کنم. شاید فکر کنید من همیشه یک مطالعهگر قهار بودهام. اما واقعیت اینست که اینطور نیست. بیشتر کتابهایی که خواندم بسیار تخصصی بودند و معمولاً برای پیشرفت در حوزه کاریام به آنها پرداخته بودم. احساس میکردم مطالعه رمان وقت تلف کردن است (البته هنوز هم نسبتاً اینطور فکر میکنم!). اما اشکال بزرگ من در مطالعه این بود که زود خسته میشدم و باید کاری جدید را شروع میکردم. این باعث میشد تمام کردن هر کتاب وقت بسیار زیادی از من بگیرد. این را بگذارید کنار تمایلم برای خواندن واو به واو کتاب و تعمق در آن. و این یعنی گاهی یکسال مطالعه ناپیوسته برای تمام کردن کتابی ۲۰۰ یا ۳۰۰ صفحهای!

اما از وقتی با کتابخوانی الکترونیکی یا همان کیندل محصول کتاب خوان آمازون (یا معادل ایرانی و عالی آن اپلیکیشن فیدیبو) آشنا شدم که بیراه نیست بگویم کتابخانهای به وسعت بی نهایت است، و همچنین از خواندن کتابهای الزاماً تخصصی و کاری به سمت کتابهای علوم انسانی هم رفتم، به محض اینکه از خواندن کتابی خسته میشدم، سراغ موضوعی دیگر میرفتم که برایم در آن لحظه جذاب تر بود (با این روش در هر زمان تقریباً ۵ یا ۶ کتاب را به طور موازی میخوانم اما نه بیشتر). با اینکه هنوز هم به اندازه کافی مفید نمیخوانم ولی خوشبختانه به میمنت مطالب جدیدی که یاد میگرفتم، عطش مطالعه در من روز به روز بیشتر میشد و این باعث شد مطالعه بخشی از زندگی من باشد هرچند گاهی کم.

بیشتر بخوانید
توهم تبحر در انتخاب اوراق بهادار

توهم تبحر در سرمایه گذاری در بورس، بازدهی، صندوقهای سرمایه گذاری و پرتفو

مدت نسبتاً زیادی است که فرصت نوشتن مطلب جدیدی برای بلاگ را نداشته ام. البته اگر از بهانهی همیشگی مشغله کاری بگذریم، چندان کم کار هم نبوده ام. طی این مدت چند مصاحبه پیرامون موضوعات متنوع مارکتینگ داشته ام که مطالعه آنها را پیشنهاد میکنم:

 

آگهی‌های تکراری برای تشویق به خرید اورجینال – نگاهی به کمپین تبلیغاتی شرکت ایساکو
خلاقیت در تبلیغات فروشگاهی – اصول تبلیغ در نقطه خرید و فروش در فروشگاه‌های تخفیفی
ارتباط مناسب با نقطه آغاز زنجیره تامین – گزارش «فرصت امروز» از جزییات حمایت کاله از دامداران

حضور در فضاهای خلوت بازاریابی – کمپین «هر زن یک قهرمان» زیر ذره‌بین «فرصت امروز»

 

اما مدتی است درگیر خواندن کتاب پر فروش “اندیشیدن، سریع و آرام” نوشته Daniel Kahneman شده ام. این کتاب به بررسی حقایقی از نحوه فعالیت مغز، تصمیمگیریها، قضاوتها، انحرافات و اشتباهات میپردازد. قسمتی از آن به تصمیمگیری در مورد سرمایهگذاری در بورس و نحوه انتخاب سهام توسط سرمایهگذاران پرداخته است که با توجه به حرفه اصلیام که بر بازارهای مالی متمرکز است، آنرا بسیار شوکه کننده و قابل تامل یافتم. متنی که در ادامه میآید برداشتی از قسمت “توهم تبحر در انتخاب اوراق بهادار” این کتاب است. اگر تجربه سرمایهگذاری در بورس اوراق بهادار تهران را داشته باشید، با خواندن این مطلب بارها به فکر فرو خواهید رفت.

بیشتر بخوانید

برنامه کسب و کار در ۳۰ دقیقه: بوم مدل کسب و کار به زبان ساده + فایل تمپلیت فارسی

بیزنس مدل کانواس بوم مدل کسب و کار برنامه Business Model Canvas Plan

 

لابد برای شما هم پیش آمده که ایده نابی به ذهنتان برسد و حسابی فکرتان را مشغول کند. اینکه آیا ایده‌تان کار می‌کند یا نه، به کسی بگویید یا نگران لو رفتنش باشید، اینکه منابع کافی برای اجرایش را داشته باشید یا خیر، یا اینکه بتوانید ایده‌تان را براحتی به یک سرمایه‌گذار انتقال دهید بدون اینکه گیجش کنید، اینها همه سوالاتی است که ممکن است بعد از ایده به سرتان فشار آورد!

اگر با “بیزنس مدل کانواس” یا “بوم کسب و کار” آشنایی دارید می‌توانید به جای خواندن ادامه نوشته، یک فایل پاورپوینت آماده و فارسی که هر ایده‌ای را می‌تواند در این قالب استاندارد کند را دریافت کنید! برای دریافت فایل کافیست ایمیل خود را در خبرنامه بلاگ (ستون سمت راست) ثبت کنید تا فایل برایتان ارسال شود. برای راهنمایی بیشتر در مورد نحوه دریافت فایل به بخش پایانی این مطلب مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید
اهمیت داشتن برنامه نگهداری بر مبنای شبکه اجتماعی

به شرکت‌هایی فکر کنید که خدمات مشتری واقعا خوبی بر مبنای شبکه‌های اجتماعی ارائه می‌کنند. به نظر شما چرا این شرکت‌ها در خدمات مشتری بر مبنای شبکه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری می‌کنند؟ مطمئنا پاسخ‌های مختلفی خواهید داشت اما هرچه هست به نوعی با نسبت بازده بر سرمایه‌گذاری (ROI) رابطه خواهد داشت.

 

طبق گزارش سال ۲۰۱۴ از ‌‌Aberdeen Group، شرکت‌هایی که برای نگهداری از مشتریان بر مبنای شبکه‌های اجتماعی برنامه دارند بهتر از رقبا کار می‌کنند. به طور جزئی، این شرکت‌ها شاهد %۵٫۶ افزایش سالانه جذب در اولین ارتباط با مشتری، %۶٫۵ افزایش کارایی نماینده فروش و %۱۷٫۵ افزایش در حفظ توافقات سطوح خدمات ارائه شده (SLA) خواهند بود. همچنین این شرکت‌ها به طور مستمر شکایات کمتری در سال‌های بعدی دریافت می‌کنند. شکایات کمتر به معنای مشتریان ناراضی کمتر است که منجر به رشد احتمالاً بزرگترین شاخص ROI برای نگهداری بر مبنای شبکه‌های اجتماعی می‌شود: نرخ نگهداری [۱]

بیشتر بخوانید
بازارکاری بدون هماهنگی با تغییرات تکنولوژی خواهد مرد!

بازارکاری مارکتینگ بازاریابی شبکه اجتماعی inbound outbound بهینه سازی موتورهای جستجو SEO

 

مدت‌ها است که در غرب بازارکاری[۱] مجله‌ای، روزنامه‌ای، بیلبوردی، تلویزیونی و غیره را بازارکاری سنتی یا Outbound Marketing می‌نامند. شرکت‌های غربی به تدریج منابع ارزشمند خود را از مسیر بازارکاری سنتی به سمت بازارکاری نوین یا Inbound Marketing سوق می‌دهند. استفاده کارا از کانال‌هایی چون بلاگ، شبکه‌های اجتماعی، بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (SEO)، بازارکاری موتورهای جستجو (SEM)، پادکست و غیره تنها بخشی از دنیای جدید گزینه‌های بازارکاری است که ترکیب انتخاب آنها هیچوقت نهایت ندارد. علاوه بر دانش، مهمترین زیرساخت این حرکت تکنولوژیست. این تغییرات لاجرم در ایران هم اتفاق خواهد افتاد حتی با تاخیر و زمانی که هنوز بازار بازارکاران سنتی داغ است اما فراموش نکنیم که بازارکار سنتی و بیخبر از تکنولوژی دیر یا زود ندارد و بزودی سوخت و سوز می‌شود!

بیشتر بخوانید
چگونه بیلبورد خود را به کمپین مارکتینگ تعاملی با قابلیت اندازه‌گیری خروجی تبدیل کنیم؟

تبلیغات کارا

 

اندازهگیری اثربخشی تبلیغات محیطی مسئلهای بسیار مهم است که متاسفانه در شرکتهای تبلیغاتی داخلی آنطور که باید مورد توجه نیست. به طور سنتی مطرح بودن و سر و صدا کردن بیشتر از خروجی اهمیت دارد. بازاریابان (یا بازارکاران یا مارکتیرها) بسیاری به بهانه اینکه هدف اصلی تبلیغات برندینگ است و براحتی قابل اندازهگیری نیست از تحلیل نتایج کار شانه خالی میکنند. اصل اندازهگیری بخصوص وقتی نوع تبلیغات ارتقا فروش است بسیار اهمیت دارد. در مواقعی که فرهنگسازی یا برندسازی هدف اصلی است میتوان تا حد زیادی از فاکتورهای خارج از حوزه تبلیغ همچون نرخ تغییرات سهم از بازار برای اندازهگیری خروجی استفاده کرد اما در مورد تبلیغات با هدف ارتقا فروش، راهحلهای محسوس تری وجود دارد که در این مطلب به آنها پرداخته شده است. این مقاله برگرفته از نوشته Asif Anwar از شرکت Blueliner است.

بیشتر بخوانید