رایتل (طرح هجده ساله ها)

هجده و یک علامت «+»! روشی زیرکانه برای انتقال جذابیت با استفاده از پیغام سابلیمینال (ناخودآگاه) به مشاهده کنندگان این بیلبرد. مباحث متعددی درباره اخلاقی بودن و یا نبودن پیغامهای سابلیمیمنال در تبلیغات محیطی، تلویزیونی و … انجام شده است. بدون در نظر گرفتن جنبه اخلاقی، استفاده از چنین پیغامهایی مهارت و ظرافت خاصی میطلبد که  طراحان این تبلیغ از آن برخوردار بوده اند.

 

از اینها گذشته، رنگ بنفش استاندارد رایتل و لوگوی این شرکت، دیگر عناصر موجود در این بیلبرد هستند که قصد دارند که به شکل خوبی پیغام جذابیت القا شده را به این شرکت نسبت دهند. در کل، این بیلبرد را می توان یک کار حرفه ای دانست که به جز مهر «رایگان» و ناخوانای موجود، به خوبی به هدف خود که همان اطلاع رسانی درباره پروموشن شرکت رایتل است، می رسد.

 

البته واضح است که چنین بیلبردی با ترکیب با کانالهای مختلف تبلیغاتی مانند تبلیغ تلویزیونی و … اثربخش خواهد بود که رایتل این ترکیب را با توجه به بودجه تبلیغاتی قابل توجهش، به خوبی به دست آورده است.

 

 

تناسب موقعیت با تبلیغات: استفاده از طرحی که در یک نگاه میتواند پیغامی ناخودآگاه را به بیننده القا کند، در یک بیلبرد و در حالتی که بیننده همان یک نگاه را به بیلبرد خواهد داشت، بسیار مناسب است. نکته منفی میتواند استفاده از مهر رایگان باشد که با توجه به بار ناخودآگاهی همین کلمه، می تواند اثری کاهشی روی معنای القا شده داشته باشد، اما با توجه به ناخوانا بودن این مهر، احتمالا خدشه چندانی وارد نخواهد شد. (چهار از پنج)

 

 

موفقیت در انتقال پیام: اثربخشی این بیلبورد، به تنهایی، در جلب نظر و القای احساس جذابیت مشتری است و وظیفه انتقال سایر جزییات را سایر کانالهای تبلیغاتی انجام می دهند. در این بخش نیز، امتیازدهی بر اساس بیلبورد (و نه کل کمپین تبلیغاتی) انجام می گیرد. (یک از پنج)

 

 

خلاقیت: شاید در ظاهر خلاقیت چندانی در این طرح مشاهده نشود اما با توجه به مطالب گفته شده در ابتدای این نوشته و استفاده کم طراحان از ابزار القای ناخودآگاه پیام در تبلیغات محیطی در ایران، باید به طراح شرکت رایتل در این زمینه تبریک گفت. (پنج از پنج)

 

 

زیبایی: طرح زیبایی خاصی ندارد و رنگهای استاندارد شرکت رایتل در آن به کار رفته است، اما در عین حال به جز مهر موجود در وسط طرح، المان آزاردهنده ای نیز مشاهده نمی شود و رنگها و طرحها در تجانس مناسبی به سر می برند! (سه از پنج)

 

AdsReview@ را در اینستاگرام دنبال کنید:

http://instagram.com/adsreview

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *