معرفی کتاب باشگاه پنج صبحی ها + پادکست

باشگاه پنج صبحی ها رابین شارما

 

کتاب باشگاه پنج صبحی ها نوشته رابین شارما نویسنده شناخته شده حوزه تعالی فردی، از نظر من یک کتاب متفاوت با سایر کتب انگیزشی محسوب میشه. دلیلش هم اینه که شارما، حول محور یک داستان نسبتاً خوب، مطالب مهمی رو میگه که میتونه مخاطب رو برای همراه شدن متقاعد کنه. داستان کتاب از یک سمینار شروع میشه که حرف اصلیش اینه: جهان به قهرمانهای بیشتری نیاز داره و لازم نیست برای بوجود اومدن این قهرمانهای تاثیرگذار تاریخ صبر کنیم. میتونیم یکی از اونها باشیم!

این شاید برای شروع بیش از اندازه آرمان گرا باشه و به نظر بیاد با یکی دیگه از کتابهای انگیزشی طرف هستیم که مدام تاکید میکنن به رویاهاتون فکر کنید و کائنات براتون موفقیت رو به ارمغان میارن! ولی من باور دارم حرفهایی که شارما طی داستان کتاب باشگاه پنج صبحی ها میزنه، بسیار عقلایی، عملگرایانه و واقع بینانه هستند. حتی بخشی از کتاب به بحث علمی مربوط به مغز میپردازه که با تحقیقاتی که در این زمینه داشتم همخونی داره.

توی سمینار مربوط به داستان کتاب، کاراکترهایی حضور دارند که علیرغم موفقیتهایی که در زندگی داشتند، حال خوبی ندارند. حتی یکی از این کاراکترها که کارآفرین بسیار موفقی بوده و شرکتی رو از صفر به بازدهی خوب رسونده بدلیل پیچیدگی ها و تغییرات سهامداری تحت فشار ذهنی به خودکشی فکر میکنه. این رو بذارید در کنار کاراکتر هنرمندی که از دست آوردهای زندگیش راضی نیست و یکجورایی اینکه نمیتونه از نتایج زندگیش راضی باشه رو پذیرفته. شارما باور داره که ما میتونیم با تغییراتی در سبک زندگیمون، و ادامه مستمر اون تغییرات، به خوشحالی واقعی برسیم که در نتیجه اون تصمیمهای بهتر، زندگی شخصی و حرفه ای بهتری رو تجربه خواهیم کرد.

در ادامه داستان به طور جالبی تغییر مسیر میده. یکی از شرکت کنندگان سمینار که ظاهراً بسیار معمولی و شاید فقیر به نظر میرسه سر صحبت رو با دو نفر از شرکت کنندگان باز میکنه. صحبتهای این مرد که ادعا میکرد بسیار ثروتمنده، بسیار عمیق و تامل برانگیزه. حالا کاراکترها باید تصمیم میگرفتند که با این مرد مرموز در ادامه داستان همراه بشن یا با زود قضاوت کردن در فرصت جالبی که پیش روشون قرار گرفته بود رو ببندن.

حرف اصلی کتاب

اما برمیگردیم به حرف اصلی کتاب؛ که همه ی ما در بل بشوی زندگی روزمره، نیاز به داشتن یک ساعت طلایی برای بازسازی و رشد خودمون داریم: هر روز بین ۵ الی ۶ صبح!

خب واقعا کار سختیه همیشه بخوای ۵ صبح پاشی خصوصاً اگر اصطلاحاً نایت پرسن یا آدم شب دوستی باشی. لذا واقعا باید پیشنهادی که کتاب میده و اثراتی که داره بدرد بخور باشه وگرنه اصلا نمیارزه بخوای از خوابت بزنی! تجربه شخصی من بهم نشون داد که واقعا اگر طی این یکساعت به اصولی که کتاب پیشنهاد میکنه پایبند باشی و نا امید نشی، به نتایج خیلی خوبی میتونی برسی. به قول آقای شارما، هر تغییری در ابتدا سخت، در وسط راه درهم برهم و شلخته و اما در انتها زیباست.

چه کارهایی باید در ساعت طلایی انجام بدیم؟

اما این ساعت طلایی چیه و طی اون چه کارهایی باید انجام بدیم؟ آیا کتاب پشتوانه علمی داره؟ برای دونستن پاسخ این سوالات و همچنین نکات و حکمتهای کاربردی که در کتاب اومده میتونید پادکست من رو گوش کنید:

1 دیدگاه در “معرفی کتاب باشگاه پنج صبحی ها + پادکست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *