معرفی کتاب زندگی در مرگ

کتاب زندگی در مرگ سو بلک

 

پس چرا وقتی کسی میمیرد غافلگیر میشویم؟ هر سال بیش از پنجاه و پنج میلیون نفرمان در سراسر جهان میمیریم – دو نفر در ثانیه – و این تنها اتفاق زندگی است که کاملا مطمئن هستیم برای تک تک مان رخ خواهد داد…

زندگی در مرگ اثر سو بلک، نوشته یک انسان شناس قانونی است. بیشتر ما عنوان “پزشک قانونی” رو شنیدیم. پزشکان قانونی یا اگه درست برداشت کرده باشم، آسیب شناس قانونی، مسئولیت پیدا کردن دلایل و چگونگی مرگ رو بر عهده داره. اما یک انسان شناس قانونی بر شناسایی هویت انسان از بقایای کالبدی پس از مرگ متمرکز هست. بنابراین شاید کار سو بلک، نویسنده کتاب ماجراجویانه تر از یک پزشک قانونی باشه.

دلیل اینکه این کتاب رو انتخاب کردم بیشتر عنوان اون بود. خصوصا که توسط یک دانشمند نوشته شده و در اون با قسمتهای علمی جالبی در مورد بدن و مرگ مواجه خواهیم شد. اما مرگ چیزیه که خیلی کلیشه ای “دیر یا زود” با آن مواجه میشیم. خیلیهامون از فکر کردن و عمیق شدن درباره مرگ هراس داریم. انگار که سعی داریم همیشه فراموش کنیم که بالاخره بقیه با جسم بی جان و بی حرکت ما مواجه خواهند شد. من فکر میکنم ترس، دلیل خوبی برای اینکه سعی کنیم قطعی ترین اتفاق زندگیمون رو فراموش کنیم نیست. یعنی یکجورهایی همیشه سعی کردم بیشتر از مرگ بدونم. وقتی سعی میکنم ترس رو کنار بذارم و بدونم در واقعیت هر لحظه امکان داره که فارغ از انواع باورها دیگه زنده نباشم، حس کنجکاویم برای فهم معنای زندگی و دلیل مرگ بیشتر تحریک میشه. یجورایی که انگار باید حواسم باشه که عمر یک کالای مصرفی تمام شدنیه و باید برای مصرفش برنامه داشته باشم. حالا این برنامه رو کجا و بر مبنای چه اعتقادی بچینیم بحث این کتاب نیست، اما فایده این کتاب اینه که میتونه باعث بشه نه تنها برای زندگی، بلکه با اهدای جسد، حتی برای پس از مرگمون هم دنبال برنامه باشیم.

کتاب سبک نسبتا داستانی و جذابی داره و در حین وقایع مرتبط از کودکی دکتر بلک تا کشیده شدنش به عرصه انسان شناسی و اتفاقات پس از اون، حکمتها و مسائل مهمی رو مرور میکنه. همینطور اطلاعات قابل توجهی از آناتومی بدن، اهدای جسد، جسد دزدی، کسب و کار مرگ، جنگ و جنایت جنگی، وقایع جنایی، رفتار قاتل و بازمانده های مقتول ارائه میشه. به نظر من مرور این واقعیتها با اینکه در ظاهر تلخ هستند اما در اثر نثر گرم و ترجمه روان کتاب میتونه باعث بشه ترس از مواجهه با مرگ کاهش پیدا کنه.

نکته جالب اینه که نویسنده کتاب یک زن موفق و مسلط بر احساساتش هست. کار از بچگی در قصابی، تعاملش رو با جسد و پذیرفتن مرگ اونقدر راحت کرده که به اقرار خودش کار با مرده ها رو به زنده ها ترجیج میده چون از نظر ایشون مرده ها کاملا قابل پیشبینی و همچنین سخاوتمند هستند! جسدهای اهدایی با صبر تمام نشدنی و تحمل انواع اشتباهات دانشجویان رشته های انسان شناسی و آسیب شناسی، امکان توسعه علم رو فراهم میارند.

اما یک نکته بسیار جالب اینه که از نظر نویسنده، در صورتی که به این کار علاقه داشته باشید، فقط تا وقتی که شناخت و صمیمیتی با جسد ندارید کار، سخت نیست. اما همین زن موفق در مواجهه با اجساد فامیل و بیارید بسیار سخت میشه. توصیفهای نویسنده از مواجه شدن با جسد عموی دوست داشتنی اش که طی یک مهمانی عادی و خوردن سوپ بطور کاملاً غیر منتظره فوت میکنه، بسیار آگاهی بخشه. از نظر خانم بلک، وقتی عمو ویلی دوست داشتنی میمیره، جسدش تبدیل به سایه ای از او میشه که انگار از روح زندگی خالی شده و مواجه شدن با تجربه بیگانگی ای که نزدیکان با جسد عزیزشون میکنند، بیشتر تایید کننده اینه که انگار خود واقعی اون فرد، دیگه اون جسم بی جان نیست. تغییرات بیولوژیکی که پس از مرگ به سرعت آغاز میشه، موجب میشه بسیاری از نزدیکان فرد فوت شده، حتی چند روز پس از مرگ، از قبول اینکه فرد مرده همون عزیزشون هست سر باز بزنند.

هرچند که بخشهایی از این کتاب ۳۶۰ صفحه ای ممکنه خسته کننده باشه اما گاهی با اتفاقات میخکوب کننده ای از قتل و جنایت مواجهتون میکنه که شاید مدتها به فکر فرو برید. در مجموع اگر به معنای زندگیتون فکر میکنید و حتی با معنای مرگ بیگانه اید یا ازش میترسید، این کتاب میتونه حالتون رو بهتر کنه!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *