معرفی کتاب عادتهای اتمی

کتاب عادتهای اتمی از اون دسته کتابهاییه که برای افزایش کارایی بهش نیاز خواهید داشت. خلاصه حرف این کتاب اینه که راهکارهای واقعی و عملی رو برای بدست آوردن عادتهای خوب و از دست دادن عادتهای بد ارائه میکنه. آقای جیمز کلیر نویسنده این کتاب پرفروش آمازون، تجربه های شخصی خودش در راه بهبود عادتهای فردی رو ترکیب کرده با مطالعات علمیش در حوزه عادتها و نتیجه اون رو در این کتاب آورده.

عادتهای اتمی میگه برای بهتر و بهترین شدن نیازی نیست تغییرات زیاد و سنگینی رو طی زمان کوتاه توی برنامتون قرار بدید. این راه خیلی سختیه برای موفق شدن و شاید راه آسونیه برای موفق نشدن! در عوض پیشنهاد میکنه قدمهای کوچیک یا اصطلاحا اتمی رو مرتب به عادتها و برنامه های قبلیتون اضافه کنید. آقای کلیر، رشد در اثر هم افزایی این عادتهای اتمی رو نمایی میدونه نه خطی. یعنی طی زمان کافی، حتی خودتون هم از مسیر و تغییراتی که متوجهشون میشید شگفت زده خواهید شد. به عبارت دیگه اگر تلاش کنید هر روز فقط ۱ درصد نسبت به روز قبل توی کاری بهتر ظاهر بشید، طی یکسال ۳۷ برابر بهتر از ابتدای سال خواهید بود! این چیز میتونه عادت کتاب خوندن باشه، ورزش کردن، به موقع بیدار شدن یا هر عادت خوب دیگه ای.

در کتاب مثالهای متعددی در مورد کارایی روشهایی که عادتهای اتمی پیشنهاد میده ارائه میشه. کتاب از داستان تغییر مهمی در زندگی آقای کلیر شروع میشه که در اثر یک سانحه آسیب جدی میبینه و تمام امیدهاش برای تبدیل شدن به یک ورزشکار مطرح رو از دست میده. اما قرار گرفتن در همین مسیر عادتهای اتمی اون رو دوباره در ورزش احیا میکنه و همینطور تبدیلش میکنه به یکی از نویسندگان سرشناس و فروش میلیونی کتابهاش در سراسر جهان.

در ادامه کتاب پس از قانع کردن خواننده برای کارا بودن این مسیر شروع میکنه به شرح دادن چرخه شکل گیری یک عادت. چرخه عادت از چهار جزء تشکیل شده: نشانه یا جرقه، وسوسه و خواستن، خروجی و نهایتا پاداش. هر عادت خوب یا بد این مراحل رو داره.

عادت بد زیاد تلویزیون نگاه کردن

نشانه یا جرقه تشکیل و تحکیم این عادت در معرض برنامه های تلویزیون قرار گرفتن یا دیدن این که اطرافیان با لذت دارن تلویزیون نگاه میکننه. در مرحله دوم دل ما هم میخواد که تلویزیون نگاه کنیم. در نتیجه شروع میکنیم به نگاه کردن (خروجی) و در نهایت از اینکه سرگرم شدیم لذت میبریم (پاداش). نکته اینجاست که تا وقتی این کار تبدیل به یک عادت نشده نگران کننده نیست. اما به محض اینکه میشه عادت، یعنی تکرار، شما تبدیل میشید به اونچه که تکرارش میکنید! یعنی یک آدم وقت تلف کن پای تلویزیون! تکرار و در نتیجه تحکیم این چرخه به طور ناخودآگاه باعث میشه مغز شما به اینکار عادت کنه یا به عبارتی هربار راحت تر این کار رو انجام بده و در نتیجه شما بهش معتاد میشید. داشتن دانش در مورد این چرخه دو تا کمک بزرگ به ما میکنه:

۱) عادتهای بدمون رو بشناسیم و بریزیم دور

۲) عادتهای خوب رو شناسایی کنیم و به کار ببندیم.

کتاب در ادامه راهکارهای این دو مسیر رو به تفضیل ارائه میکنه و به نظر من خوب و کاربردی ارائه میشه.

 

اثربخشی کتاب عادتهای اتمی از نظر من

من سعی میکنم کتابی رو بخونم که فایده عملی داشته باشه. از طرفی هم سعی میکنم از منظر منطق و علم هم کتاب رو تطابق بدم. این کتاب رو واقعا از بابت کاربردی بودنش توصیه میکنم. مهمترین دلیلم هم اینه که در عمل برای خودم فایده داشته. هم ایجاد عادت خوب و هم ترک عادت بد. این کار رو با افزایش دانش شما از ماهیت عادت و ارائه تکنیکهای ساده برای موفق شدن انجام میده. مثلاً کتاب در عین سادگی و صداقت میگه برای اینکه یک عادت بد رو ترک کنید، اینکه بخواید صرفا خودتون رو کنترل کنید (شما بخونید ریاضت کشیدن، دعا کردن، سرزنش کردن و از این دست) باید نشانه ها رو حذف کنید (اگر میخوای عادتی رو ترک کنید) یا نشانه ها رو ایجاد کنید (اگر میخواید عادتی رو بسازید). مهمترین عادتی که توستم ایجادش کنم، بیشتر کتاب خوندنه. میانگین کتاب خوندن الان من به مراتب بیشتر از یکماه، چندماه و چندسال قبله. فکر میکنم با همین تکنیکها میتونم عادتهای ورزش مرتب و بموقع خوابیدن رو هم در خودم میزون کنم. از طرفی در حذف عادت بدی مثل استفاده بیش از حد از موبایل رو رسانه های وقت تلف کن پیشرفت خوبی داشتم. پیشنهاد میکنم شما هم این کتاب رو بخونید. من زبان اصلی کتاب رو خوندم اما از نظر روان و گویا بودن، ترجمه آقای هادی بهمنی انتشارات نشر نوین رو توصیه میکنم.

در ادامه قسمتی از اوایل این کتاب رو (پیش از فصل دوم) که بصورت پادکست تهیه کردم رو میتونید گوش کنید:

4 دیدگاه در “معرفی کتاب عادتهای اتمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *