معرفی کتاب هوش مثبت

هوش مثبت کتابیه که اگر باورش کنید بهتون کمک میکنه حال بهتری داشته باشید. چه در زندگی شخصی و چه در حرفه‏ ای که دارید. این کتاب هم از منظر علمی و هم از زاویه روانشناختی به خواننده کمک میکنه که ذهن خودش رو بیشتر بشناسه و در نتیجه این شناخت بتونه بهتر مدیریتش کنه. نتیجه ذهنی که بهتر مدیریت میشه، تصمیمات بهتر و پیرو اون رضایت بیشتره. مفاهیمی که در این کتاب آورده شده، نثر روانی از آخرین نتایج پژوهش های علمی و روانشناختیه و پایه محکمی از نظر علمی داره. از نظر عملی بودن هم با نگاهی به بازخوردهای خوانندگان کتاب در آمازون به این نتیجه میرسید که برای افراد زیادی موثر بوده.

هوش مثبت یعنی چی؟

از نظر آقای شیرزاد چمین، نویسنده ایرانی موفق مقیم در امریکای کتاب، هوش مثبت یک عدد بین صفر تا صد هست که هرچی به صد نزدیکتر باشه نشون دهنده حال بهتر، و در نتیجه زندگی بهتره و هرچی کمتر باشه حال فرد بد تره. هدف اینه که کاری کنیم اکثر اوقات حالمون خوب باشه. برای اینکه هوش مثبت بالایی داشته باشید و از ظرفیت اون در زندگیتون به بهترین شکل ممکن بتونید استفاده کنید باید با مفهوم خرابکار آشنا بشید. خرابکارها توی ذهن ما هستند و با ما بزرگ شدند. اونها باعث میشن خوشحال نباشید و برای این خوشحال نبودن دلیلهای خوبی هم میتراشن.

خرابکار؟

مهمترین خرابکاری که در ذهن هممون وجود داره، خرابکار قاضیه. قاضی سعی میکنه مدام قضاوت کنه و نتابج قضاوتهاش معمولا باعث میشه ناراحت تر از قبل بشیم. قاضی سه چیز رو مدام قضاوت میکنه. خود فرد، اطرافیان و محیط. قاضی هر انسان متفاوته و لذا ممکنه یکی بیشتر بقیه رو قضاوت کنه و دیگری با قضاوت دایمی و سرزنش خودش، زندگیش رو به کام خودش تلخ کنه. آدمهایی که مدام به همه چیز محیط ایراد میگیرند هم کم نیستند. از محل زندگی گرفته تا کار و دانشگاه و شهر و کشور و کل دنیا…

کتاب بهمون یاد میده که قضاوتهای این قاضی علیرغم اینکه خودش سعی میکنه اونها رو بسیار مهم و کارا ارزیابی کنه، بسیار بدرد نخوره! اما زور این قاضی درونی بسیار بسیار بیشتر از این حرفهاست. اون ۹ دستیار خرابکار داره که با کمک اونها باعث میشه ما تصمیمهای بدتر و ضعیفتری در زندگیمون بگیریم. کنترل کننده، بی قرار، موفقیت طلب، مظلوم، سختگیر، رضایت طلب، خشکه منطقی، همیشه مراقب و گریزان نامهاییه که آقای چمین برای سادگی و فهم بهتر برای اونها انتخاب کرده.

معمولا آدمها دو یا سه خرابکار اصلی دارند که با مدیریت خرابکار بزرگ یعنی قاضی، زندگی شخصی و حرفه ای رو به کاممون تلخ میکنند. بهترین راه برای پس گرفتن آرامش زندگیتون و خوشحالی و موفقیتی که در همه زندگی لایقش هستید، پیدا کردن اثرات این خرابکارها در زندگی و آگاه شدن بر اونهاست. آگاه شدن بهترین راه برای اینه که کمتر درگیر اونها بشید و عنان زندگیتون رو خود واقعیتون بدست بگیرید نه یک مشت خرابکار!

تمرینهای هوش مثبت

آقای چمین تعداد متنوعی تمرین در کتاب ارائه میده که به تقویت ماهیچه های هوش مثبت منتج میشند. ماهیچه های هوش مثبت اصطلاحیه که نویسنده به فرآیند بهبود فیزیکی مغز داده و کارکردشون دقیقا مثل ماهیچه های بدن، با تمرین بیشتر، بهتر و بهتر میشن.

در نتیجه شناخت کافی و تمرینهای کافی، به مرور پیشرفت در شناخت خرابکارها و نحوه دخالت اونها در زندگی رو کشف میکنید و میتونید با مهار کردن اونها از مسیر اصلی تصمیم گیری، زندگی موفق تر و شادتری داشته باشید.

نکته خیلی مهم اینکه کتاب در انتها و طی یک ضمیمه به مطالب علمی پشت مفاهیم ساده ای که طی کتاب ارائه شده میپردازه که برای افرادی که به سختی به کتابهای از این دست اعتماد میکنند توصیه میشه زودتر بهش مراجعه کنند.

اثربخشی کتاب هوش مثبت از نظر من

با کتاب هوش مثبت به طور خاصی آشنا شدم و شاید اگر نحوه متفاوت این آشنایی نبود جدی نمیگرفتمش و نتایج بسیار خوبش رو هم در زندگیم حس نمیکردم. خلاصه داستان اینطوری بود که طی جلسه مصاحبه با فردی که رزومه اش رو برای استخدام فرستاده بود، کار اضافه ای رو ازش خواستم. این در حالی بود که در جلسه قبل هم کاری رو ازش خواسته بودم. مصاحبه شونده خیلی محترمانه بهم گفت که بهتره در صورت جدی بودن پروسه استخدام، وظایف بیشتری بهش محول بشه. قاضی قدرتمند من این برخورد رو اصلا نپسندید و بهم گفت اصلا چه معنی میده متقاضی برای کار در چنین شرکتی ناز و نوز کنه!

لذا پرونده متقاضی رو کنار گذاشتم و به افراد بعدی پرداختم. اما چند روز بعد با خودم فکر کردم که شاید اون فرد واقعا توانمند بوده و من قضاوت نادرستی از تعهدش کردم. لذا سعی کردم بدون قضاوت دعوت به کارش کنم و در شرایط واقعی و با استدلال بررسیش کنم. اون فرد الان که حدود دو سال از ماجرا میگذره یکی از همکاران خوب و رو به رشد شرکته و هدیه اش به من پس از شروع به کار، این کتاب بود. شاید اگر نسبت به تصمیم قاضی هشیار نمیشدم خیلی دیرتر با مفاهیم این کتاب که به اشکال مختلف در کتابهای دیگه مطرح شده، آشنا میشدم.

همونطور که باید حدس بزنید از نظر من این کتاب کاملاً کاربردی، ساده و قابل اجراست و به همه کسایی که میخوان بدونند چقدر در زندگی حال خوبی دارند یا چقدر میتونن بهتر از چیزی که الان هستن باشن، توصیه میکنم.

کتاب هوش مثبت با ترجمه روان خانم فرناز فرود رو میتونید از انتشارات کلک آزادگان تهیه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *