چگونه بیلبورد خود را به کمپین مارکتینگ تعاملی با قابلیت اندازه‌گیری خروجی تبدیل کنیم؟

تبلیغات کارا

 

اندازهگیری اثربخشی تبلیغات محیطی مسئلهای بسیار مهم است که متاسفانه در شرکتهای تبلیغاتی داخلی آنطور که باید مورد توجه نیست. به طور سنتی مطرح بودن و سر و صدا کردن بیشتر از خروجی اهمیت دارد. بازاریابان (یا بازارکاران یا مارکتیرها) بسیاری به بهانه اینکه هدف اصلی تبلیغات برندینگ است و براحتی قابل اندازهگیری نیست از تحلیل نتایج کار شانه خالی میکنند. اصل اندازهگیری بخصوص وقتی نوع تبلیغات ارتقا فروش است بسیار اهمیت دارد. در مواقعی که فرهنگسازی یا برندسازی هدف اصلی است میتوان تا حد زیادی از فاکتورهای خارج از حوزه تبلیغ همچون نرخ تغییرات سهم از بازار برای اندازهگیری خروجی استفاده کرد اما در مورد تبلیغات با هدف ارتقا فروش، راهحلهای محسوس تری وجود دارد که در این مطلب به آنها پرداخته شده است. این مقاله برگرفته از نوشته Asif Anwar از شرکت Blueliner است.

چگونه بیلبورد خود را به کمپین مارکتینگ تعاملی با قابلیت اندازه‌گیری خروجی تبدیل کنیم؟

قطعاً تبلیغات روی بیلبورد در محدوده پرترافیک نتایج خوبی به همراه خواهد داشت. هرچند ارزیابی آن دشوار خواهد بود. ارزیابی عملکرد هر کمپین امری تعیین‌کننده است. اندازه‌گیری بازده یک تبلیغ به دو چیز بستگی دارد:

 

 

۱-ضریب کلیک روی تبلیغات یا CTR و

۲- بازگشت سرمایه‌گذاری یا ROI

 

در مورد یکم، ضریب کلیک اشاره دارد به درصد اقدامات مطلوب مربوط به تأثیرات ناشی از تبلیغ و مسلم است که جز با پیشرفت فناوری ردیابی دوربین و چشم امکان ندارد که بتوانیم ضریب کلیک روی تبلیغات را اندازه‌گیری کنیم. هرچند اگر از منابع ترافیکی‌تان آگاه باشید امکان نظارت بر بازگشت سرمایه وجود دارد.

اگر در تبلیغات بیلبوردی سرمایه‌گذاری می‌کنید پس می‌توانید با چند ابتکار نمایش تبلیغات خود را تعاملی‌تر ساخته و درعین‌حال میزان ROI انرا نیز به طور موثری اندازه‌گیری کنید.

 

استفاده از آدرس صفحه نهایی (landing page URL)

وجود یک وب‌سایت در بیلبورد شما برای مارکتینگ و برند سازی مفید است اما این امکان را برای شما فراهم نمی‌آورد تا از کمپین‌های متعددی که به دامین شما هدایت می‌شوند بتوانید میزان ROI را به درستی اندازه‌گیری کنید. بهترین راه برای اندازه‌گیری ROI اشاره به یک URL جایگزین است یک URL که در ترافیک وب‌سایت موردنظرتان اختلال ایجاد نمی‌کند. برای این URL شما می‌توانید:

 

 • یک لندینگ پیج مجزا/جداگانه در وب‌سایت خودتان بسازید (اطمینان حاصل کنید که از سوی موتورهای جستجوگر اینترنتی بلاک نشده باشد و در سایر کمپین‌های مارکتینگ اینترنتی نیز استفاده نشود)
 • یک دامین جدید خریداری کنید و بازدیدکنندگان بیلبورد را به سمت آن سایت هدایت کنید. (به علاوه می‌توانید بازدیدکنندگان را به لندینگ پیج در سایت خودتان هدایت کنید یا فقط از ماسک URL استفاده کنید یا از frames/iframes استفاده کنید)
 • از لندینگ پیج موجود با پارامترهای ساخته شده توسط  Google URL Builder  استفاده کنید (این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا گزارش مشتریان در تحلیل‌های وب مربوط به گزارش‌های نوسان تبلیغاتی را مشاهده کنید)
 • از لینک کوتاه شده bit.ly استفاده کنید که خواندن آن آسان است. bit.ly تحلیل‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید با استفاده از انها ترافیک مربوط به تبلیغات خودتان را اندازه‌گیری کنید. سایر سرویس‌های کوتاه کننده URL نیز به همین نحو تحلیل‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند.

 

میزان بازدید از سایت را به آسانی می‌توان از طریق Google Analytics یا سایر نرم‌افزارهای تحلیل وب پیگیری کرد. این امر شفافیت عملکرد کمپین را فراهم کرده و قابلیت رؤیت بسیار بالایی برای ROI فراهم می‌آورد. URL که شما در بیلبورد به آن اشاره می‌کنید باید به سهولت قابل‌خواندن باشد. معمولاً URL طولانی فاقد تأثیر عملی خواهند بود. گاهی اوقات چنین URL هایی به فراموشی سپرده می‌شوند پس عاقلانه است به خوانندگان خود کمک کنید تا URL شما را به خاطر بسپارند.

 

استفاده از کدهای QR

کدهای QR از مدت‌ها قبل کاربرد داشته‌اند اما استفاده از این کدهای دو بعدی برای مارکتینگ دوطرفه یا تعاملی شیوه جدیدی است. کدهای مذکور این امکان را به شما می‌دهند تا با استفاده از اسکنرهای بارکد که به وفور موجود هستند بتوانید در گوشی موبایلتان اطلاعات را دانلود کنید یا عملکرد خاصی را انجام دهید.برای گوشی‌های آیفون (نرم افزار Semacode) برای گوشی‌های اندرویدی (QuickMark) برای گوشی‌های بلک بری (ScanLife) برای گوشی‌های مبتنی بر سیمبین یا نوکیا (UpCode) چندین نرم‌افزار رقابتی وجود دارد که می‌توانند کدهای QR را از هر صفحه نمایش دیجیتالی یا هر وسیله پرینت گرفته شده بخوانند.

امروزه از کدهای QR برای مارکتینگ اینترنتی، موبایل مارکتینگ و حتی مارکتینگ شفاهی نیز استفاده می‌شود. به کمک کدهای QR تمام کاربران گوشی‌های هوشمند دوربین‌دار می‌توانند:

 • به یک URL خاص ارجاع داده شوند
 • به شماره تلفنی دست یابند که می‌توانند در لحظه با آن تماس بگیرند
 • بیزنس کارت‌ها را دانلود و روی گوشی خود ذخیره کنند تا در زمانی دیگر با آن شماره‌ها تماس بگیرند
 • یک آدرس ایمیل و یا امکان ارسال ایمیل از گوشی خود را داشته باشند
 • امکان ارجاع داده شدن به یک نقطه جغرافیایی در گوگل مپ برای اینکه به محل کار شما برسند را داشته باشند
 • امکان ارسال دعوتی در رابطه با یک رویداد اجتماعی که دارای قابلیت ذخیره در تقویم گوشی باشد را داشته باشند
 • یک پیام متنی ( که حتی ممکن است به صورت یک کوپن باشد) را ببینند
 • یک الگوی SMS برای ارسال پرسش‌هایی به شماره موبایل کاری‌تان را ببینند و یا
 • دسترسی به شبکه وای فای تحت اسپانسر شما داشته باشند

کاربرد کدهای QR روز به روز در حال افزایش است و به طور یکنواخت در حال تبدیل شدن به پلی میان دنیای مجازی و حقیقی هستند. تعاملی را انتخاب کنید که به بهترین شکل ROI شما را قابل رؤیت نماید. سایت‌های متعددی وجود دارند که امکان ساخت کدهای QR را برای شما فراهم می‌کنند (مثل Zxing Projects QR Generator) که درحال حاضر عمده‌ترین سرویس مورد استفاده Google Chart API است.

 

استفاده از کوپنها

یکی از بهترین شیوه‌های ردیابی اینکه مشتریان از کجا می‌آیند استفاده از کوپن‌هاست. شما می‌توانید برای همه یک کد کوپن ذکر کنید که به راحتی قابل خواندن باشد (مثل gimme20%less) یا یک کد کوپن مشتری از هر یک از URL های مخصوص ذکر شده در بیلبورد ایجاد کنید. URL می‌تواند به صورت دامین خریداری شده، لندینگ پیج در سایت خودتان یا یک لینک کوتاه شده باشد که به آسانی قابل خواندن است. با این شیوه شما می‌توانید بین ترافیک عادی سایت و ترافیک مربوط به بیلبوردتان تمایز قایل شوید.

نرم‌افزارها و سرویس‌های آنلاین بی‌شماری وجود دارند که به شما این امکان را می‌دهند تا از طریق URL به آسانی کوپن‌های مشتری را ایجاد کنید. اگر شما به کمک کوپن مشتری خواننده بیلبورد را به سوی یک URL هدایت می‌کنید توصیه می‌شود انها را به یک لندینگ پیج مشتری بفرستید که از سوی موتورهای جستجو بلاک شده است. وقتی که افراد از کوپن خود استفاده کنند می‌توانید با استفاده از دیتابیس اطلاعات مربوط به منابع ترافیکی را به دست آورید. حتماً باید مطمئن شوید که این کدهای کوپن قابل ردیابی باشند. برای دستیابی به ROI حقیقی در آن بخش از کمپین خودتان، حتماً مطمئن شوید که در سایر رسانه‌ها وجود ندارد (موتورهای جستجو، ارتباطات محاوره‌ای و غیره)

 

استفاده از تحلیل تماس‌ها

HostedNumbers.com ،AdInsight.eu و Mongoose Metrics دارای سرویس‌های ردیابی تماس هستند که شما را از Google Analytics مورد نظارت قرار می‌دهند. بااین‌حال نرم‌افزارهای متعدد تحلیلی و ردیابی تماس دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید در این مورد از انها استفاده کنید. آنها یک شماره تلفن خاص ایجاد می‌کنند (حتی رایگان) که می‌توانید در بیلبورد از این شماره‌ها استفاده کنید. وقتی کسی تماس بگیرد شما می‌توانید ببینید که چه مقدار از ترافیک مربوط است به تبلیغات بیلبورد خودتان و بعد به کمک Google Analyitcs بررسی می‌کنید که مشتریان چه مدت مشغول مکالمه بوده‌اند. باز هم لازم است که این شماره تلفن در جای دیگری وجود نداشته باشد. همیشه این ریسک وجود دارد که مارکتینگ شفاهی تحلیل‌های مستقیم شما را از بین ببرد. این اطلاعاتی که منتشر می‌شوند فراتر از کنترل شما هستند.

 

ردیابی ایمیل

ایمیل یکی از رایج‌ترین شیوه‌های ارتباطی است حتی در گوشی‌های موبایل. باید مطمئن شوید آدرس ایمیلی که در بیلبورد استفاده می‌کنید متفاوت از سایر ایمیل‌ها در کمپین‌های رسانه‌ای باشد. این شیوه به شما اجازه می‌دهد تا بدانید ایمیل‌های دریافتی به تبلیغات روی بیلبورد مربوط هستند. اگر شما افراد را مثلاً با استفاده از کوپن تشویق کنید تا به آن آدرس ایمیل ارسال کنند، در این صورت می‌توانید به مخاطبان بیلبورد این انگیزه را بدهید تا به جای ارسال ایمیل به سایر آدرس‌ها یا برقراری ارتباط با سایر شیوه‌های اینترنتی، به آدرس مشتری ایمیل ارسال کنند.

 

تبلیغات بلوتوثی در نزدیکی بیلبورد

تبلیغت بلوتوثی شیوه‌ای نوین در مارکتینگ موبایلی است. اگر بیلبورد شما در محل پر رفت و آمدی قرار دارد در این صورت می‌توانید کوپن‌ها و اطلاعات تعاملی بیشتری به کاربران بلوتوثی بیلبوردتان ارسال کنید. به راحتی می‌توانید محتوای پربارتری را به بازدیدکنندگان خودتان ارسال کنید. به علاوه می‌توانید به صورت دیجیتالی دانلودهای بلوتوثی را ردیابی کنید.

 

جمعبندی

اندازهگیری خروجی از مهمترین اجزا انواع تبلیغات از جمله تبلیغات محیطی است. ممکن از برخی از راه حلهای مطرح شده در این مقاله به کار شما نیایند. مثلاً همیشه نمیتوان یک شماره، ایمیل یا کوپنی در تبلیغ گنجاند اما در عین حال باید همیشه پیش از شروع به کار به راههای ممکن فکر کرد. نباید فراموش شود که تبلیغی که هیچ راهی برای اندازهگیری خروجی آن وجود ندارد همواره در معرض ریسک بینتیجه بودن، پول هدر دادن و ناکارآمد بودن است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *